Single Axis Box Rail Hanger with Ball Bearings - 24651385XV
MODEL #24651385XV | SKU #1107039
Order from warehouse
43 Available to ship from warehouse.
Available for pick-up from store: May 22 (estimated date)
  • ​Zinc finish
  • For door thickness 1-1/2" to 3-1/2"
  • Safe Working Load per door 450 lb.
  • For door types: wood, steel frame MDF
  • Designed for box rail sliding doors
  • The rod/pin is removable
  • Wheel diameter is 46.5 mm
Specifications
Use Single rail
Type Hanger
Technology FP06F
Length 1.85 in
Width 1.58 in
Height 1.85 in